InsideSkin
negah.jpg

دانشگاه آزاد اسلامى تاکستان:

26 سال تلاش و بالندگی در عرصه علم

آغاز دهه شصت ،مصادف با راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی با پیشنهاد حضرت آیت ا... هاشمی رفسنجانی و موافقت بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره ) بود . ناگفته نماند در ابتدای تأسیس دانشگاه کمتر کسی به پایداری و ادامه حیات این مرکز علمی، آموزشی فکر می کرد ؛اما دیری نپایید که موانع و مشکلات یکی پس از دیگری برطرف شد و با مدیریت هوشمندانه و مدبرانه دکتر جاسبی شاهد پیشرفت و توسعه همه جانبه دانشگاه آزاد اسلامی بودیم . با ایجاد دانشگاه های آزاد اسلامی، شهرهای مختلف یکی پس از دیگری خواستار استقرار و راه اندازی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی شدند و واحد تاکستان نیز با پیگیری های مسئولین وقت و موافقت ریاست عالیه دانشگاه در 26 مرداد 1366 تأسیس شد و با ریاست سرهنگ جهانگیر کامکار در ساختمان اداره بازرگانی راه اندازی گردید .واحد تاکستان نیز هم چون بسیاری دیگر از واحدهای دانشگاهی در ابتدای کار کلاس های خود را در مدارس شهر (مدرسه شهید رجایی و هنرستان فنی)، با 250 دانشجو در قالب 4 رشته تحصیلی در بهمن سال 1366 به صورت رسمی  دایر کرد.

بعد از گذشت 2 سال ، فرمانداری زمینی در مرکز شهر در اختیار اتحادیه مرغداران شهرستان قرار داد و اتحادیه مذکور اقدام به ساخت و ساز ساختمان آموزشی کردند و آن را به فرمانداری تحویل دادند  و فرمانداری نیز متعاقباً آن را به دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان اهداء نمود که می توان این اقدام را نقطه عطفی در ادامه حیات دانشگاه آزاد اسلامی در تاکستان برشمرد. مسئولین وقت دانشگاه نیز با تشکیل کلاس های آموزشی در این ساختمان و احداث ساختمان های دیگر در توسعه این مرکز تلاش نمودند

این پایان کار نبود. موقعیت منحصر بفرد جغرافیایی شهرستان تاکستان ، نزدیکی به پایتخت و عوامل متعدد دیگر از یک سو و وجود رشته های تحصیلی مطلوب و اساتید مجرب باعث شد هرساله به تعداد دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در واحد تاکستان افزوده شود و بالطبع با این رشد و توسعه، نیاز به افزایش فضای آموزشی و رفاهی بیشتر از گذشته احساس می شد . به همین منظور زمین سایت فعلی دانشگاه (19 هکتار)خریداری و دانشکده علوم انسانی به وسعت 8500 متر مربع احداث و از سال 1375 به صورت رسمی  کلیه کلاس های واحد در این دانشکده برگزار گردید و ساختمان های داخل شهر نیز به خوابگاه مرکزی خواهران اختصاص داده شد.

با این تفاسیر روند تکمیلی واحد از لحاظ کمی و کیفی روز به روز بهبود یافت تا امروز بعد از گذشت 26 سال از عمر واحد و با زحمات و مدیریت روسای گذشته   (سرهنگ جهانگیر کامکار ،دکتر کریم داور دوست ،تیمسار اکبر شهبازی ،محمد نونژاد ، دکتر علیرضا ولد آبادی ، دکتر محسن جلیلوند ،اسکندر عبدالهی ، دکتر جواد طاهری و دکترمحمد بهرام زاده   ) و رییس فعلی واحد جناب آقای دکتر عباس جهان بخش  مجتمع دانشگاه در مساحتی بالغ بر 132 هکتار زمین و 93 هزار متر مربع  بنای بهره برداری شده و حدود 18 هزار متر مربع پروژه های در حال احداث و 12 هزار متر مربع پروژه های در دست اقدام،  23 هزار فارغ التحصیل و بیش از 15000 دانشجواز مقطع کاردانی تا دکتری در قالب 5 دانشکده ،110 رشته تحصیلی ،4 مرکز تحت پوشش و 2 مرکز تحقیقات ، دارای رتبه بسیار بزرگ توانسته از جایگاه ویژه ای در بین   واحد های دانشگاهی کشور برخوردار و دیری نخواهد پایید شاهد کسب رتبه جامع خواهیم شد.